İstanbul’da Boğaz Gezisi Önerileri

İstanbul’da Boğaz Turu Seçenekleri

Boğaz turu İstanbul’da yapılacak en keyifli aktivitelerden biridir. Osmanlı Sultanları, 400 yıl konakladıkları geleneksel Topkapı Sarayı’ndan, Boğaz kıyısındaki Dolmabahçe Sarayı’na taşındığı dönemden itibaren; Boğaziçi, İstanbul’un en popüler yerleşim yeri olmaya başlamıştır.

İstanbul’un yabancılar tarafından Bosphorus olarak bilinen Boğazı sayısız Tarihi Ev (Yalı), Saray, Köşk, Hisar ve Cami ile doludur.

Boğaz Gezisi İstanbul’u Ziyaret Edenler İçin En Güzel Aktivitedir

 İstanbul Şehir Hatları Vapuru

Şehir Hatları Vapuru veya Turyol Günlük Boğaz Gezileri size en ucuz ve en verimli seyahati sağlayacaktır.

Şehir Hatları Vapuru

Resmi bir ulaşım firması olan Şehir Hatları Vapuru, Galata Köprüsü’nün hemen bitişiğindeki küçük iskeleden hareket eder. Bu iskeleden kalkan vapurlar size 2 çeşit seyahat sunar. Uzun Boğaz Turu (6 saat) ve Kısa Boğaz Turu (2 saat)

sehir-hatlari-bogaz-gezi-vapuru

İstanbul Şehir Hatları Vapuru

1. Uzun Boğaz Turu

Uzun Boğaz Gezisi: 10:30 Eminönü İskelesi> 12:00 Anadolu Kavağı < 3 saatlik mola > 15:00 Anadolu Kavağı > 16:30 Eminönü

Yaz ve kış fark etmeksiniz her sabah 10:35’te iskeleden hareket eden nostaljik vapur boğazın Avrupa ve Asya Yakası’ndaki duraklarda zig zag çizerek Karadeniz kıyısına götürür. Bir buçuk saat süren bir yolculuğun sonunda, Anadolu Kavağı adı verilen son durakta indiğinizde 3 saatlik bir boş vaktiniz olacak.

Bu zaman dilimi içerisinde sevimli kasabada yürüyüş yapabilir, öğle yemeği yiyebilir ve tepedeki Ceneviz Kalesi’ne (Yoros Castle) çıkıp Karadeniz ve İstanbul Boğazı’nın fotoğraflarını çekebilirsiniz. Gemi saat 15:00’te geri dönmek üzere hareket eder ve aynı duraklara uğrayarak başlangıç noktasına geri döner. 16:30 civarı yolculuğunuz bittiğinde oldukça makul bir fiyata tam gün boğaz turu yapmış olacaksınız.

Özel Boğaz Gezi Tekneleri

2. Kısa Boğaz Turu

Kısa Boğaz Turu: 14:30 Eminönü İskelesi> Kesintisiz Boğaz Turu > 16:30 Eminönü

İki saatlik boğaz turunda İstanbul Boğazı’nda görülebilecek en önemli yerleri görmüş oluyorsunuz. Boğazın yerleşim bölgesi zaten kuzeyde belli bir noktaya kadar devam ediyor. Tüm önemli yalıları, sarayları ve hisarları görmek için oldukça yeterli bir tur Kısa Boğaz Turu.

Anadolu Kıyılarındaki Beylerbeyi Camii

Turyol Boğaz Gezi Teknesi

Turyol Boğaz Turu: 10:00 Eminönü Turyol İskelesi > Kesintisiz Boğaz Turu > 11:30 Eminönü

Turyol denizcilik firmasının küçük ve sevimli tekneleri de boğaz turu için iyi bir alternatiftir. Turyol’un Şehir hatları vapuruna göre en büyük avantajı, sabah saat 10:00’dan başlayarak akşam saatlerine kadar her saat başı 1,5 saatlik tekne turları düzenlemesidir. Tekneler Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak bilinen boğazın ikinci köprüsüne kadar gidip dönerler.

Turyol Boğaz Turu Teknesi

Bu rota Şehir Hatları Vapuru’nun rotasına göre biraz daha kısadır. İkinci köprüden sonra gelen Yeniköy civarındaki güzel yalılar haricinde boğazın tüm güzelliklerini görürsünüz. Zamanınız kısıtlıysa ve Şehir Hatları Vapurları’nın kısıtlı seferlerine yetişmeyi dert etmek istemiyorsanız, Turyol şirketi de çok iyi bir Boğaz Gezisi vaat eder.

İstanbul Boğazı’nın Yalıları ve Martıları

İstanbul Turist Rehberi

İstanbul Boğazı Turu profesyonel bir turist rehberinin size eşlik etmesiyle çok daha keyifli olacaktır. Zira yazıda kısaca değindiğimiz İstanbul tekne turları, İstanbul’un sayısız tarihi eserinin varlığına şahit olmanızı sağlamaktadır. Bu eserlerin tarihi nitelikleri ve mimari özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için, özel tur rehberinizin bilgilendirici anlatımlarından faydalanabilirsiniz. İstanbul Profesyonel Kokartlı Özel Turist Rehberi isimli sayfayı ziyaret ederseniz, kendinize uygun tecrübeli ve bilgili bir rehbere ulaşabilirsiniz.

İstanbul Rehberli Turlar

Kişiye özel rehberli turlar son yıllarda gittikçe artan bir trend haline gelmektedir. Fener-Balat, Kariye Müzesi, Ayasofya ve hatta İstanbul’daki Süleymaniye ve Sultanahmet camileri gibi köklü bir geçmişe sahip yerleri rehberle gezmek, kendinize veya ailenize hediye edeceğiniz keyifli anlatımlarla dolu bir gün olabilir. Hem kendinizin hem de çocuklarınızın tarihsel olayları ve ilgi çekici hikayeleri eğitimli birinden dinlemesi ve öğrenmesi çok faydalı ve keyiflidir.

Reklamlar

3 thoughts on “İstanbul’da Boğaz Gezisi Önerileri

  1. Geri bildirim: Amerika Ve Avrupa Vizesi Almanın Püf Noktaları – Gezi Rehberi

  2. Geri bildirim: Best Tour Guides Of Istanbul City – Gezi Rehberi

  3. Geri bildirim: Vizesiz Gidilecek Güney Ve Kuzey Amerika Ülkeleri – Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s